Styczeń i luty 2016

Trwają intensywne próby nad “Requiem” Johna Ruttera. Utwór ten mamy wykonać 20 marca br. w ramach kolejnej edycji projektu “BARWY MUZYKI – a capella i nie tylko” w Białymstoku. Kontrapunkt weźmie udział w wykonaniu „Requiem”, razem z chórem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. S.Staszica oraz Chóru Żeńskiego X LO w Białymstoku.

 

Marzec 2016

20 marca nasz chór razem z Chórem Pracowników Politechniki Białostockiej POLIFONIA – dyrygent Katsiaryna Zhamchuzhinkava,
oraz Chórem Kameralnym CON SPIRITO przy Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku – dyrygent Anna Olszewska wziął udział w kolejnej edycji projektu “BARWY MUZYKI – a capella i nie tylko” w Białymstoku. W części pierwszej nasz chór zaprezentował dwa utwory a capella: “Modlitwę o pokój” Norberta Blachy i “Parce Domine” Feliksa Nowowiejskiego.

W części drugiej chóry połączone z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego w składzie:

Flet – Kinga Pancerz
Obój – Agnieszka Janowicz
Wiolonczela – Szymon Stępka
Harfa – Urszula Nowakowska – Żwirdowska
Instrumenty perkusyjne – Dorota Markiewicz, Marcin Jadczak
Organy – Rafał Sulima

wykonały “Requiem” Johna Ruttera. Partie solowe wykonała Marta Wróblewska – sopran, oraz oktet wokalny w składzie:
Magdalena Abłażewicz, SAylwia Toczyłowska -sopran
Aneta Rutkowska, Katsiaryna Zhamchuzhinkava – alt
Kamil Wróblewski, Arkadiusz Dec – tenor
Maciej Falkiewicz i Paweł Krasiński – bas.

   2016.03.20. B-stok 4

Całością dyrygowała Anna Olszewska.

*

Kwiecień 2016

8 kwietnia  korzystając z zaproszenia Regionalnego Ośrodka Kultury w Olecku i Parafii NMP Królowej Polski nasz chór uświetnił obchody 1500 – lecia Chrztu Polski. Wzięliśmy udział w oprawie uroczystej Mszy Świętej, następnie daliśmy koncert pieśni polskich od “Bogurodzicy” po “Modlitwę o pokój” N. Blachy.

 

 

Maj 2016

Trwają intensywne prace nad “Glorią” Antonio Vivaldiego. Ełcka Orkiestra Kameralna pracuje również nad “Wiosną” z “Czterech pór roku” tego kompozytora. Koncert “Antonio Vivaldi – mistrz baroku” planowany jest na czerwiec z okazji Dni Ełku.

 

Czerwiec 2016

12 czerwca w ramach “Tygodnia z Małeckimi” nasz chór wystąpił w starej parowozowni na Wąskim Torze. Wykonaliśmy “Mszę Góralską” Tadeusza Maklakiewicza.

 

 

 

*

19 czerwca o godz. 19:30 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku odbył się koncert “Antonio Vivaldi – mistrz baroku”. W części pierwszej “Wiosnę” z “Czterech pór roku” wykonała Ełcka Orkiestra Kameralna, solo na skrzypcach – Karol Fromm.

W części drugiej Chór Kontrapunkt z towarzyszeniem orkiestry wykonał utwór “Gloria” tego kompozytora. W partiach solowych wystąpili Małgorzata Trojanowska – sopran i Kacper Szelążek – kontratenor.

 

2016.06.19. Gl 2

Kościół znowu był wypełniony do ostatniego miejsca. Podziękowaniom i brawom nie było końca. Zasłużyliśmy na wakacyjny odpoczynek.

 

Lipiec i sierpień 2016

Wakacje! Odpoczywamy i zbieramy siły przed kolejnymi koncertami. Już 2 września będziemy  z “Glorią” Vivaldiego w Świętej Lipce.
koncert sw lipka 2016

 

Wrzesień 2016

2 września Chór Kontrapunkt, Chór PSM II stopnia w Ełku, Ełcka Orkiestra Kameralna i soliści: Karol Fromm – skrzypce, Małgorzata Trojanowska – sopran oraz Kacper Szelążek – kontratenor zaprezentowali się na koncercie finałowym XXVIII Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. Wykonano w części pierwszej – “Wiosnę” z “Czterech pór roku” A. Vivaldiego, w części drugiej koncertu – “Glorię” tego kompozytora. Bazylika Mniejsza w Świętej Lipce pękała w szwach. Wyrobiliśmy już tam sobie markę 🙂

2016.09.02. Ś.L. 1

*

Zgłosiliśmy nasz udział do I Międzynarodowego Konkursu Chóralnego CANTU GAUDEAMUS. Trwają intensywne próby. Konkurs odbędzie się 22-23 października br.

logo_pl-100

 

 

Październik 2016

9 października w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Bajtkowie odbył się odpust parafialny. Z tej okazji nasz chór w półgodzinnym koncercie przed mszą zaprezentował repertuar konkursowy, z którym wybieramy się do Białegostoku na „Międzynarodowy Festiwal Chóralny CANTU GAUDEAMUS”. W trakcie Mszy Świętej wykonaliśmy szereg utworów sakralnych jako oprawę muzyczną liturgii.

Neogotycki kościół p w Matki Boskiej Różańcowej w Bajtkowie został zbudowany z czerwonej cegły i kamieni w 1895 roku. Jego fundatorem był miejscowy dziedzic. Do roku 1945 był świątynią ewangelicką, po II wojnie światowej funkcjonuje już jako polski kościół rzymskokatolicki. W 1989 r. został wpisany do rejestru zabytków.

 

*

 

22 i 23 października wzięliśmy udział w I Międzynarodowym Konkursie Chóralnym CANTU GAUDEAMUS. Konkurs odbył się w Białymstoku, w pięknych wnętrzach Pałacu Branickich. W konkursowe szranki stanęło 19 chórów z Polski, Białorusi i Litwy. W sobotę i w niedzielę w godzinach przedpołudniowych trwały przesłuchania, a w sobotę o godzinie 18:00 wszystkie chóry zaprezentowały się w koncercie, na którym wykonały po 2 utwory ze swojego repertuaru. Na zdjęciach z koncertu nasze dziewczyny są w łososiowych tunikach. Na przesłuchaniach – stroje galowe z kołnierzami ecru.

Oto, jak gospodarze uchwycili nasz chór na zdjęciach:

 

Tak zaprezentował się skład kameralny (kategoria B – chóry mieszane dorośli od 14 do 24 osób) w sobotę:

Zdjęcia z foyer i z przesłuchań konkursowych w sobotę umieszczone na stronie konkursu (fb)

 

A  tak prezentowaliśmy się w pełnym składzie w sobotę na wieczornym koncercie i w niedzielę na przesłuchaniach konkursowych (kategoria A – chóry mieszane dorosłych powyżej 24 osób)

Zdjęcia z foyer, z koncertu i z przesłuchań konkursowych na stronie konkursu (fb)

 

Całość wydarzenia i wszystkie chóry biorące w nim udział dostępna jest tutaj:

Oficjalna strona konkursu CANTU GAUDEAMUS na fb

 

A teraz najważniejsze:

Oto nasze dyplomy

 

Skład kameralny Chóru Kontrapunkt wyśpiewał brązowy dyplom z wynikiem 79,8 punktu (od 81 pkt przyznawano srebrny dyplom, czyli zabrakło bardzo niewiele), a Chór Kontrapunkt w pełnym składzie otrzymał srebrny dyplom z wynikiem 81,2 pkt. (czyli tzw. “rzutem na taśmę” 😉  )

 

Relacja z konkursu w TVP Białystok od 16. minuty filmu:      TVP3 Białystok z dnia 23. 10. 2016 r.

 

*

 

Listopad 2016

 

Dnia 11 listopada nasz chór wziął udział w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości oprawiając muzycznie Mszę Świętą za Ojczyznę w Katedrze Świętego Wojciecha w Ełku. Niestety z przyczyn od nas niezależnych nie odbył się planowany na ten dzień koncert w kościele Najświętszego Serca Jezusowego.

*

Trwają próby nad Oratorio de Noêl – Camille Saint – Saëns’a, które zaprezentujemy wraz z orkiestrą i solistami na corocznym koncercie świątecznym. Termin i miejsce koncertu zostaną podane w terminie późniejszym. Prosimy śledzić nasze wpisy w dziale „Aktualności”.

*

 Grudzień 2016

 

26 grudnia, czyli drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia, w gościnnych progach kościoła Najświętszego Serca Jezusowego odbył się jak co roku koncert świąteczny. Publiczność jak zwykle dopisała, za co serdecznie dziękujemy.

Wystąpili:

Chór Kontrapunkt

Chór PSM II stopnia w Ełku

Ełcka Orkiestra Kameralna

oraz soliści:

Małgorzata Trojanowska – sopran

Karolina Kuklińska – mezzosopran

Wiktoria Zawistowska – mezzosopran

Mikołaj Zgódka – tenor

Tomasz Sulima – baryton

Dyrygent Rafał Sulima

folder-koncert-swiateczny-2016

Nagranie z koncertu udostępnia na swoim profilu fb Parafia NSJ w Ełku:

Koncert świąteczny 2016

Zachęcamy do wysłuchania nagrania przede wszystkim tych, którzy na koncercie nie byli.

 

 

*