Styczeń 2015

Rok 2015 rozpoczęliśmy 4 stycznia koncertem najpiękniejszych polskich kolęd oraz wykonaniem „Mszy Góralskiej” Tadeusza Maklakiewicza w kościele pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Olecku. Spotkaliśmy się z serdecznym przyjęciem. Publiczność dopisała i nagrodziła nas wielkimi brawami. Koncert zorganizowała Fundacja Wspierania Rozwoju Edukacji i Kultury na Mazurach we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Olecku.

 

   

 

Luty 2015

Luty był miesiącem bardzo pracowitym. Rozpoczęliśmy przygotowania do dwóch poważnych projektów: wykonania „Requiem” W. A. Mozarta zaplanowanego na czerwiec z okazji Dni Ełku oraz wyjazdu na Europakonzert 2015 do Nettetal / Wiersen (Niemcy), gdzie chóry połączone z kilku państw miały zaprezentować repertuar gospel. Przygotowania ruszyły pełną parą. Oprócz chóru próby rozpoczęła również Ełcka Orkiestra Kameralna, która zawiązała się w naszym mieście w celu wspólnego wykonania „Requiem”.

 

2015. 02. próby 2

Marzec i kwiecień 2015

Próby, próby, próby. Na 3 tygodnie przed wyjazdem do Nettetal prawie codziennie.

 

Maj 2015

2 maja 2015 – Viersen (Niemcy) – Europakonzert 2015. Nasz chór wziął udział w tym muzycznym wydarzeniu już po raz trzeci i zapewne nie ostatni. Niektórzy chórzyści byli tu jednak po raz pierwszy i przywieźli do Ełku niezapomniane wrażenia oraz nowe doświadczenia.

Nagrania z koncertu:

Europakonzert 2015 – 1

Europakonzert 2015 – 2

Relację z wyjazdu oraz zdjęcia z koncertu można znaleźć na portalu elk.pl pod linkiem:

Relacja z Europakonzert 2015 i zdjęcia

*

8 maja 2015 Chór Kontrapunkt ETM odebrał Nagrodę Ełckiego Bociana w kategorii „Kultura i ochrona dziedzictwa kulturowego”. Dziękujemy za wyróżnienie.

 Relacja z wręczenia Nagród Ełckiego Bociana   

 

ełcki bocian 2015-2  ełcki bocian 2015-1

Czerwiec 2015

Najważniejszym wydarzeniem czerwca było wykonanie „Requiem” W. A. Mozarta z okazji Dni Ełku. Koncert w wykonaniu naszego chóru, chóru PSM II stopnia w Ełku i solistów, z których dwoje to ełczanie – koleżanka i kolega ze szkolnej ławy (Wiktoria Zawistowska – alt i Mikołaj Zgódka – tenor), z towarzyszeniem Ełckiej Orkiestry Kameralnej odbył się w Kościele NSJ w Ełku dnia 19 czerwca. Koncert zgromadził tak liczną publiczność, że nawet miejsca stojące były zajęte do ostatniego, a brawom i podziękowaniom nie było końca. Zapadła więc decyzja, że zostanie powtórzony w listopadzie.

Reqiuem plakat 2015  WYD konc 1 2015.06.19. Re 3  2015.06.19. Re 1

 

Dumą napawa nas fakt, że wydarzenie to przygotowaliśmy w 95% naszymi ełckimi siłami. Wspomogło nas dwoje solistów z Białegostoku – Małgorzata Trojanowska – sopran i Przemysław Kummer – bas oraz kilku instrumentalistów, którzy zasilili szeregi orkiestry.

 Echa koncertu w mediach

 

Lipiec i sierpień 2015

Lipiec i sierpień również dla naszego chóru są miesiącami wakacyjnymi, jednak już pod koniec sierpnia spotykaliśmy się na próbach przed koncertem w Świętej Lipce, gdzie już od kilku lat występujemy na koncertach kończących kolejne edycje Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. Tym razem wykonaliśmy „Requiem” W. A. Mozarta. To było już drugie wykonanie tego monumentalnego dzieła przez nasz chór, solistów i orkiestrę. Nad całością przedsięwzięcia zawsze czuwa nasz dyrygent dr Rafał Sulima.

koncertttttttttt  

 

Tegoroczny koncert finałowy odbył się 28 sierpnia i zgromadził wielu słuchaczy. Niemilknące brawa dały nam do zrozumienia, że dostarczyliśmy wielu wzruszeń i przeżyć. Dla takich chwil warto żyć.

Relacja i zdjęcia z koncertu pod linkiem: Requiem w Świętej Lipce

 

Wrzesień i październik 2015

Wrzesień i październik upłynęły nam pod hasłem prób do „Glorii” Johna Ruttera – kolejnego monumentalnego dzieła przeznaczonego do wykonania z orkiestrą. Utwór trudny i wymagający jest poważnym wyzwaniem dla amatorskiego chóru. Ale my lubimy wyzwania. Wykonanie tego dzieła zaplanowaliśmy na Boże Narodzenie.

*

26 września wspólnie z Ełcką Orkiestrą Dętą w imprezie zorganizowanej na rzecz popularyzacji krwiodawstwa. Mimo deszczu publiczność dopisała, a chętnych do oddania krwi nie brakowało. Oby tak dalej. To na pewno nie była ostania impreza zorganizowana w tak szczytnym celu. Chętnie zaśpiewamy na kolejnych.

2015.09.26

*

2 października w kościele NSJ w Ełku odbył się koncert ku czci Jana Pawła II Patrona Ełku. Wykonaliśmy na nim “Mszę Góralską” Tadeusza Maklakiewicza. Partie solowe wykonali nasi chórzyści: Iwona Juszkiewicz – sopran i Kazimierz Olchowski – tenor. Na organach  zagrał Rafał Sulima, na skrzypcach – Karol Fromm, a śliczna i uzdolniona Zuzia Fromm uatrakcyjniła koncert swoim śpiewem. Dyrygował Tomasz Sulima.

 

 

 

Listopad 2015

Dnia 11 Listopada, dla uczczenia Święta Niepodległości Chór Kontrapunkt, chór PSM II stopnia w Ełku, soliści (tym razem do Wiktorii Zawistowskiej, Mikołaja Zgódki i Przemysława Kummera dołączyła trzecia osoba z Ełku – sopranistka Magdalena Zięba) i Ełcka Orkiestra Kameralna wykonali ponownie „Requiem” W. A. Mozarta. Koncert odbył się tradycyjnie w Kościele NSJ w Ełku i jak zwykle zgromadził bardzo liczną publiczność.

Reqiuem plakat 11 11 15  2015.11.11 Requiem2

 

Grudzień 2015

6 grudnia w Białymstoku, w kościele Błogosławionej Bolesławy Lament, w ramach projektu “Barwy muzyki – a capella i nie tylko” nasz chór jako jeden z pięciu chórów połączonych wykonał z towarzyszeniem orkiestry instrumentów dętych oraz organów “Glorię” Johna Ruttera. W części pierwszej koncertu każdy z występujących chórów zaprezentował się publiczności w dwóch utworach a capella z repertuaru własnego. Nasze wykonanie utworu “Wierzę” Józefa Świdra wywołało wielki aplauz. W drugiej części koncertu chóry połączone wykonały “Glorię” pod batutą Anny Olszewskiej. Sukces tego wydarzenia zaowocował dalszą współpracą. W przyszłym roku zamierzamy wykonać wspólnie “Requiem” Johna Ruttera.

plakat_poprawki

*

26 grudnia (drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia) na tradycyjnym już koncercie bożonarodzeniowym wykonaliśmy wspólnie z chórem PSM II stopnia w Ełku i z Ełcką Orkiestrą Kameralną najpiękniejsze polskie kolędy oraz „Glorię” Johna Ruttera. Frekwencja publiczności była imponująca. W podziękowaniach za koncert usłyszeliśmy, że może już czas na filharmonię w Ełku? A dlaczego nie?

 

 

A3 Gloria 2015 xx

*

 

Koncert kolęd powtórzyliśmy 28 grudnia w pięknym nowym Kościele pw. Jana Pawła II w Grajewie

 

  

 

Tym wydarzeniem zakończyliśmy kolejny artystyczny rok Chóru Kontrapunkt Ełckiego Towarzystwa Muzycznego. Pracujemy już od kilku lat pod dyrekcją dr Rafała Sulimy i bardzo sobie cenimy tę współpracę.

 

*